Stanisław Moniuszko… Wędrujący po polskich ziemiach

„Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł.”

We wtorkowe przedpołudnie dnia 12 lutego 2019 roku Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Parczewie odwiedzili, wraz z opiekunami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie. Podczas prelekcji, poznali historię życia i twórczości Stanisława Moniuszki, kompozytora w epoce romantyzmu noszącego zaszczytny tytuł ojca „polskiej opery narodowej”. Stanisław Moniuszko to również wybitny  dyrygent, pedagog i organista, wplatający w swą muzykę elementy folkloru polskiego nasyconego pięknem melodii i tańca ludowego. Tworząc swą muzykę, Moniuszko wykorzystywał także utwory polskich poetów,   Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli również wystawę poświęconą ów kompozytorowi, wysłuchali także wybranych fragmenty muzycznych z oper „Halka” i „Straszny Dwór”. To niewątpliwie najwspanialsze dzieła operowe artysty. Na zakończenie tego ekscytującego spotkania z osobą i muzyką Stanisława Moniuszki uczestników rozgrzała  gorąca biblioteczna czekolada. Spotkanie zrealizowano podczas ferii zimowych w bibliotece „Zima z książką” oraz w ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej  w Parczewie.