Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice…

W dniu 20 listopada 2018 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie odbyło się spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parczewie,  związane z upamiętnieniem 100. rocznicy odzyskania Niepodległości prze Polskę, w ramach obchodów Roku Niepodległości w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie pod hasłem ,,Niepodległość zadana pokoleniom”. Uniwersytecka społeczność wsłuchała się w treść wykładu ,,Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice”  opracowanego na podstawie publikacji książkowej autorstwa Iwony Kienzler. Wykład przybliżył sylwetki m.in. Michaliny Mościckiej, Heleny Paderewskiej, Marii Wojciechowskiej, Aleksandry Szczerbińskiej, Jadwigi Beck, oraz szeroką działalność patriotyczną i społeczną opisywanych kobiet, odgrywającą istotną rolę w okresie ważnych przemian dokonujących się w rzeczywistości odradzającej się ojczyzny. Kobiety niepodległości, zarówno te znane, lecz również te anonimowe żyjące w cieniu, a było ich bardzo wiele, podobnie jak ich przodkowie, mężowie, synowie, walczyły o wolność i niepodległość.