Nie tylko literackie opowieści znad Tyśmienicy…

W piątkowe przedpołudnie, dnia 13 października 2017 roku, na specjalne zaproszenie Pani bibliotekarki z Filii Bibliotecznej w Tyśmienicy, gościł w Tyśmienicy regionalny literat Pan Lechosław Płowaś. Pan Lechosław słynie ze specyficznego spojrzenia na otaczający świat. Ze względu na swoją otwartość i bezpośredniość bardzo szybko nawiązuje kontakty z napotykanymi ludźmi. Jego życiową pasją stało się spisywanie zasłyszanych opowieści, podań, legend i wspomnień. Dzięki tej pasji, jako badacz dziejów, ocala od zapomnienia wszystkie te zdarzenia, które w przeszłości miały miejsce na parczewskiej ziemi.

Pan Lechosław, w bardzo ciekawy i interesujący sposób, opowiadał dzieciom miejscowej szkoły o przeszłości ich małej ojczyzny. Przypominał mieszkańców dawnej Tyśmienicy i okolic oraz lokalne historyczne miejsca pamięci. Jako aktywny rowerzysta zachęcał do poznawania osobliwości przyrodniczych Tyśmienicy. Wspominał czasy, nauczycieli i uczniów, kiedy to mieszkał  w Tyśmienicy i był jednocześnie nauczycielem w ówczesnej miejscowej podstawówce.