Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

w Parczewie

Była wśród nas, zawsze obecna…

     W czwartkowy wieczór, 24 listopada 2016 roku, w Filii Bibliotecznej w Przewłoce odbył się Wieczór Wspomnień o Patronce Filii Bibliotecznej w Przewłoce, Pani Józefie Moniuk.      

      Rok 2016 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie został ogłoszony Rokiem Józefy Moniuk, założycielki biblioteki we wsi Przewłoka a zarazem pierwszej bibliotekarki tej placówki kultury z racji przypadającej  w 2016 roku 100. rocznicy urodzin Józefy Moniuk oraz 3. rocznicy nadania Filii Bibliotecznej w Przewłoce Jej imienia.  Hasłem obchodów Roku Józefy Moniuk w MGBP w Parczewie jest wzniosła i szlachetna myśl pierwszej bibliotekarki z Przewłoki: Gotowość służenia człowiekowi…                                                

      Józefa Moniuk pozostawiła po sobie świadectwo pięknego życia z pasją obfitującego w wiele bezcennych i niezapomnianych dzieł kulturalnych, oświatowych i społecznych. Pozostanie w pamięci wszystkich jako osoba niezwykle łagodna, pełna ciepła i życzliwości, wrażliwa na losy świata i człowieka. Osoba, która potrafiła podtrzymywać na duchu, wspierać i pomagać w trudnych sytuacjach życiowych. Pozostanie na zawsze w pamięci jako autorytet oraz wzór bibliotekarza, animatora kultury i społecznika godnego naśladowania.   

      Zorganizowany w Filii Bibliotecznej w Przewłoce Wieczór wspomnień o Józefie Moniuk był doskonałą okazją do przybliżenia wybranych wątków z bogatego życia i dorobku zawodowego tej wybitnej i cenionej w środowisku lokalnym bibliotekarki i inicjatorki wielu działań kulturalnych, oświatowych i społecznych.  A tego niezwykłego wieczoru Józefę Moniuk wspominali: bibliotekarze, rodzina, znajomi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi Przewłoka.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie,ul. 11 Listopada 62, tel: +48 833 551 244

top