Życie bez ostatniej kropki…

W piątkowe przedpołudnie, 18 listopada 2016 roku, odbyło się, kolejne już w tym roku, spotkanie ze Społecznością Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie. Listopadowy czas zadumy i refleksji jest szczególnym czasem zaduszkowych wspomnień, zatrzymaniem się, choć na chwilę, nad radością życia ale też głębokim sensem przemijania.  To czas pamięci i wspomnień tych, co odeszli już do wieczności a pozostawili po sobie piękne świadectwo swego życia. Bibliotekarze parczewskiej MGBP  w specjalnym zaduszkowym spotkaniu wspominali założycielkę biblioteki we wsi Przewłoka i jednocześnie pierwszą bibliotekarkę tej placówki kultury, Panią Józefę Moniuk, w 100. rocznicę jej urodzin. Pani Józefa Moniuk to, po dzień dzisiejszy, szanowany, wybitny i ceniony, pedagog i wychowawca, bibliotekarz, animator kultury oraz działacz społeczny. Zasłynęła jako organizator wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych na terenie całego województwa lubelskiego. Wypada w tym miejscu wspomnieć jej liczne dzieła: spotkania i konkursy literackie, koła zainteresowań, kluby czytelnicze, wieczory z poezją, wystawy, wiejską szkołę zdrowia i higieny czy wiejską szkółkę nauki na instrumentach muzycznych. Cytując słowa poety największej nadziei, Księdza Jana Twardowskiego, ludzie odchodzą tak szybko, za szybko i za często. Pozostają tylko: wspomnienie, życzliwe słowo, stare fotografie, miejsca obecności… czasem chwile zadumy i modlitwy, a mroki listopadowej szarugi rozświetla symboliczny płomień pamięci, którego nie zdoła zagasić żadne ludzkie zapomnienie, wątpliwość, rozterka.