Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

w Parczewie

Wakacyjny półmetek

   Za nami już połowa wakacji a my nie zwalniamy tępa. Podczas tegorocznych wakacji  

odbywają się codziennie zajęcia dla dzieci. Dzięki zaproponowanemu programowi zajęć dzieci wypełniają wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą.

   Pierwsze spotkanie odbyło się 27 czerwca. Każdego poniedziałku prowadzone są zajęcia z angielskiego podczas których dzieci powtarzają gramatykę i słówka z różnych dziedzin życia jak dom, praca, moda, poznają nazwy swoich ulubionych zwierząt.

   Podczas wtorkowych zajęć dzieci przenoszą się na kontynent Afrykański, poznając kulturę, obyczaje i tradycje plemienne. Uczą się gry na instrumencie djembe, ćwiczą techniki uderzeń basowych, otwartych i slapowych, poznając rytm djembowy, tumbao, nanigo, samby i śpiewając do nich piosenki obrzędowe jak np. tumbao. Podczas warsztatów dziewczęta i chłopcy wykonywali biżuterię etniczną z papieru.

   Środy z książką rozpoczęły się od zajęć zielarskich. Podczas nich dzieci poznały zioła z własnych ogródków i ich zastosowanie w lecznictwie. Zapoznając się z księgozbiorem biblioteki czytały bajki polskie i z całego świata. Recytowanie wierszy autorstwa Juliana Tuwima pt. Lokomotywa, Okulary, Abecadło, Słoń Trąbalski, Bambo, W aeroplanie  wprawiło wszystkich w wesoły nastrój. Podczas zajęć edukacyjnych z książką dzieci miały okazję zapoznać się z sylwetką naszego polskiego świętego Jana Pawła II – Karola Wojtyły poznając jego życiorys i drogę do obwołania go namiestnikiem Stolicy Apostolskiej - papieżem. Przekonały się że nie łatwo jest nim być, trzeba wielu wyrzeczeń i przede wszystkim modlitwy aby podołać temu zadaniu. Dowiedziały się, że kardynał Wojtyła odwiedził też miasto Parczew. Przeprowadzone zostały także zajęcia edukacyjne poruszające tematykę Historii książki i piśmiennictwa - książka na przestrzeni wieków, podczas której uczestnicy dowiedzieli się m.in. skąd się wzięło pismo, jak powstawał papirus i pergamin, jak składano książki i w jaki sposób je oprawiano, jak wyglądała pracownia skryby i kto nim był. Dowiedziały się także jak powstały pierwsze biblioteki i jaki księgozbiór się w nich znajdował. Poznały historię Inkunabułów i odkrycie pierwszej przemysłowej metody druku na świecie przez Jana Gutenberga, które zrewolucjonizowało tradycyjne metody produkcji książki aż po współczesność gdzie funkcjonuje Książka Elektroniczna i Biblioteki Cyfrowe. Zorganizowane zostały też zajęcia pisarskie podczas których dzieci pisały wymyśloną przez siebie bajkę.

  W czwartki oraz poniedziałki dzieci ćwiczą swoje zdolności manualne wykonując prace artystyczne. Podczas warsztatów : dzieci poznały różne techniki malowania (nitką, pianą, gąbką i pędzlem), tworzyły ryby z plastikowych butelek,  składały origami tradycyjne i kółkowe, lepiły zwierzęta i kształty z masy solnej i malowały farbami, wykonywały organizer na biurko, sklejały kwiaty z papieru, a z plastikowych butelek projektowały i robiły swoje ulubione zabawki – Furby, wykonywały smaczny wianek z popcornu, oraz karuzelę z  wodnych zwierząt.

   Każdego piątku wyświetlane są bajki, a seanse filmowe przyciągają najliczniejsze grupy dzieci. Na ekranie Popołudni filmowych dla dzieci odbyły się projekcje bajek : Ralph demolka, Pingwiny z Madagaskaru, Jak ukraść Księżyc, Minionki rozrabiają, Minionki, Hotel Transylwania 2, Evan wszechmogący, Dino mama, Strażnicy marzeń.

   Dzieci mają możliwość skorzystania z tablicy interaktywnej grając w gry edukacyjne i rysując ulubione postacie z książek.

  W trakcie zajęć w bibliotece dzieci i młodzież biorące w nich udział mogły korzystać również z bezpłatnego dostępu do Internetu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z półmetku „Wakacji w Bibliotece"

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie,ul. 11 Listopada 62, tel: +48 833 551 244

top