Noc Kupały z biblioteką

W piątek 24 czerwca 2016 roku dzieci zgromadziły się w Oddziale dla Dzieci w MGBP w Parczewie, aby wspólnie obchodzić osławioną Noc Świętojańską. Sobótka to święto słowiańskie związane z letnim przesileniem Słońca obchodzone w Wigilię św. Jana z 23 na 24 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości. Gdyby nie św. Walenty, którego czcimy i obchodzimy w lutym Noc Świętojańska nie miałaby sobie równych.
Biblioteka w tym roku również przyłączyła się hucznie do obchodów tego święta. Spotkanie rozpoczęła prezentacja na temat historii, wierzeń, przesądów i obrzędów związanych z Wigilią św. Jana. Dzieci wspólnie czytały opowiadanie „O Grzymku, Jagusi i Świętojańskiej Nocy”, które przeniosło je na chwilę na wieś naszych dziadów i pradziadów. Wspólne czytanie zakończył słodki poczęstunek.

W programie było wiele atrakcji, takich jak robienie wianków z papieru i wyplatanie ich z ziół i kwiatów. Symboliczne rzucanie wianków na wodę i poszukiwanie kwiatu paproci zakończyło obchody Sobótkowe. Przypadające w tym czasie zakończenie roku szkolnego zakończyło się w atmosferze tradycji ludowych.