Wisława Szymborska ( 1923 – 2012 ) - Wspomnienie

1 lutego 2012 roku serwisy informacyjne świata podały smutną wiadomość. Zmarła Wisława Szymborska. Jedna z najwybitniejszych poetek XX i XXI wieku. Przez swoje wiersze, felietony i eseje stała się ogólnie spostrzegana jako nadzwyczajna obserwatorka otaczającej rzeczywistości. Jej twórczość cechowały: realistyczne spojrzenie na świat, często przepełnione ironią i specyficznym humorem. Opisując obraz współczesnego człowieka i świata, we właściwy dla niej samej sposób, komentowała konkretne zjawiska i  wydarzenia społeczne. Kiedy otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, już na zawsze wpisała się w światową historię dziejów literatury. Dzięki temu została nieśmiertelnym filarem współczesnej poezji a zarazem mistrzynią przekazu słowa.

Wisławę Szymborską wspomnieli, w tych dniach smutku i żalu, również Bibliotekarze MGBP w Parczewie, zarówno w częstych rozmowach z czytelnikami jak i w wystawie jej poświęconej  '' Wisława Szymborska (1923-2012 ) - Wspomnienie ''. Tych kilka zdjęć, fragmentów wierszy oraz uniwersalnych myśli pozwalają spojrzeć na poetką jako przede wszystkim na osobę, dla której najważniejszy jest człowiek, jego szczęście i dobro. Taka właśnie była pani Wisława i taka pozostanie w oczach wielu. Taki obraz tej poetki zapamięta cała  Polska, Europa, Świat. Pozostawiając po sobie bogatą spuściznę niezapomnianych wierszy, myśli, słów przekazała szczególne dziedzictwo, dając je na użytek i jako depozyt dla ludzi wszystkich stanów społecznych i kontynentów.