Spotkanie z Parczewskim Skrybą

W najpiękniejszym miesiącu roku – maju, miesiącu pachnącym rajskim zapachem bzów i brzmiącym cudownym śpiewem słowików należy koniecznie odnotować spotkanie autorskie pana Lechosława Płowasia ze społecznością Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie. Lechosław Płowaś zasłynął, w środowisku mieszkańców Parczewa i okolic, jako lokalny twórca wielu pięknych podań i legend związanych z ziemią parczewską. Odwiedzając ciekawe miejsca regionu poznaje ich historię, kulturę i tradycję. Zasłyszane, od przypadkowo spotkanych osób, niezwykłe opowieści spisuje z benedyktyńską starannością i cierpliwością. Nic więc dziwnego, że przyjaciele i wielbiciele pisarskiego kunsztu pana Lechosława nazwali go parczewskim skrybą. Na spotkaniu autor sam prezentował te utwory, które sprawiają jemu największą radość tworzenia. Chodzi tu głównie o utwory przesiąknięte ludowością i baśniowością tradycji i obrzędów.  Bohaterami, pojawiającymi się w tekstach parczewskiego skryby są często istoty jakby z innego świata, których żywot kończy się z pierwszym promieniem słońca. Diabły, duchy i inne zjawy owiane mgłą tajemniczości są zawsze blisko ludzi. Jak twierdzi i zapewnia pan Lechosław, stworzone przez niego postaci są powołane do bytu tylko po to, by wytykać ludziom ich wady i przywary czy  negować ich złe występki. A kiedy trzeba nieść pomoc, ulgę i otuchę. Autor zapewnia także, że bohaterowie jego podań i legend bardzo lubią być blisko ludzi. Potrafią kochać, cierpieć a ich ulubionym zajęciem jest taniec, radosny śpiew i zabawa. Gość spotkania odpowiadał na wiele pytań stawianych przez, zainteresowaną utworami, młodzież warsztatu, zachęcając jednocześnie  do poznawania i odkrywania uroków najbliższej okolicy. Wszak jest tu wiele pięknych i tajemniczych miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić, zobaczyć na własne oczy i koniecznie opisać.