Szukając kwiatu paproci

W dniu 27czerwca 2019 roku Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie odwiedziły dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej CARITAS w Parczewie.

Celem spotkania były zajęcia literackie związane ze zwyczajami i obchodami Nocy Świętojańskiej. Dzieci zapoznały się z tradycjami i obrzędami świętojańskiej sobótki, takimi jak puszczanie wianków na wodę, palenie ognisk czy szukanie tajemniczego i magicznego kwiatu paproci. Z uwagą wysłuchały legendy Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. ,,Kwiat paproci”, a także opowieści o ,,Jasiu”, który z determinacją poszukiwał tego cudownego kwiatu. Następnie z dużym zaangażowaniem i cierpliwością dzieci szukały owego kwiatu paproci w bibliotece, który bez trudu udało się odnaleźć. Na koniec spotkania na tablicy uczestnicy spotkania narysowały swoje wymyślone kwiaty paproci.

Przeprowadzone zajęcia miały na celu kształtowanie wiedzy o tradycjach i zwyczajach, a przeczytana legenda o ,,Jasiu'' uświadomiła dzieciom, iż bogactwo szczęścia nie daje, a rodzina i dobro są najważniejszymi wartościami w życiu.