Niepodległa 1918-2018

,,…Chcę podziękować, wyrazić swą wdzięczność żołnierzom wojen i powstań. Tym, co na polskiej i obcej ziemi. Za ich tułaczy los, za ich niepewne jutro. Za zimne nieprzespane noce, za głód przeszywający ciało, za życie oddane, za męstwo i odwagę… Jak mam zapomnieć  o bohaterach, o powstańcach i partyzantach, o ludziach… Czuję ich oddech, słyszę ich krok. Widzę groby, mogiły, pomniki. Wieczny ogień jak żołnierz nieznany. Jak mam zapomnieć, nie mogę zapomnieć…”

W dniu 13 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Tyśmienicy odbyła się uroczysta wieczornica upamiętniająca 100 lat niepodległości Polski pod hasłem ,,Niepodległa 1918-2018”. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie zaprezentowała się młodzież z miejscowej szkoły w specjalnym programie patriotycznym wypełnionym pieśniami i rysem historycznym wydarzeń poprzedzających odrodzenie się państwa polskiego. Spotkanie dopełnił występ słowno-muzyczny Zespołu Wokalnego ,,Tyśmienica” z niezapomnianymi pieśniami i wierszami patriotyczno-niepodległościowymi. Tego niezwykłego wieczoru serca wszystkich uczestników koncertu  biły w rytmie miłości do ojczyzny, umiłowania polskości, dumy bycia Polką, Polakiem. W organizację tego przedsięwzięcia integrującego lokalną społeczność włączyli się Pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie.