Wdzięczności podróż w przeszłość…

,,…O żywy lesie, ty widziałeś wszystko. Ludzi krzyczących i głośnych. Tam, gdzie Bóg, honor, ojczyzna. Wiatr wiał zwyczajnie. Raz strzał, raz pustka, raz cisza, raz życie, raz śmierć… Kto dziś pamięta o tych bohaterach. Co z nich zostało?, z ich cnót niezwykłych, wielkich   i wiernych do grobowej deski. Co z nich zostało? Co z nas zostanie…?”

W dniu 07 listopada 2018 roku Bibliotekarze MGBP w Parczewie spotkali się z Podopiecznymi WTZ CARITAS w Parczewie aby, w symboliczny przeddzień 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podjąć wielowątkową dyskusję o patriotyzmie, niepodległości, polskości… Ojczyzna i jej piękno, moc ojczystej mowy, wzniosłe i szlachetne czyny bohaterów niepodległości, miłość do kraju rodzinnego, tęsknota z przebywania na obczyźnie wyrażona sztuką: poezją, muzyką, malarstwem, obowiązek troski o pokój i dobro ojczystej ziemi, pamięć i wspomnienie, słowa zapisane. Poruszane na spotkaniu wątki i czytane wiersze brzmiały tego dnia wyjątkowo. I wspólny wniosek, Ojczyzna to dobro wspólne, to obowiązek pokoleń… nieustanny, zawsze, wciąż… Niepodległość zadana pokoleniom.