Znani i nieznani

Podczas  wtorkowych wakacyjnych zajęć w bibliotece, tj. 17 lipca 2018 roku, udział wzięły dzieci,  z współpracującej z biblioteką,  Świetlicy Socjoterapeutycznej CARITAS w Parczewie. Minione zajęcia były poświęcone „znanym i nieznanym” literatom z regionu ziemi parczewskiej. Dzieci poznały sylwetki i twórczość takich literatów jak: Apolinary Nosalski, Roch Sęczawa, Lechosław Płowaś, Helena Abramczuk, Helena Maczewska, Marcin Daniel Kowalczyk oraz wielu innych. Wspólnie czytały wiersze o lecie z tomiku poezji „Przydrożna jarzębina” oraz „Kalendarzowe historie” autorstwa Apolinarego Nosalskiego jak również jego „Opowieści znad Piwonii” poznając tym samym historię parczewskiego Jelenia, znajdującego się w herbie miasta. Poznały także niektóre z Legend i podań z oczeretów Lasów Parczewskich zgromadzone i spisane przez  Lechosława Płowasia. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się również ilustrowane „Dzieje Ziemi Parczewskiej” zapisane ręką Teresy Gładun, które chętnie przeglądały i opisywały zgromadzone w niej ilustracje związane z historią najbliższej okolicy.