Książka jako źródło inspiracji

Podczas wiosennego przedpołudniowego spotkania,  27 kwietnia 2017 roku bibliotekarze MGBP w Parczewie świętowali wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie obchody Światowego Dnia Książki. Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii  i jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzona. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, symbolizujące krew smoka pokonanego przez św. Jerzego, patrona tego dnia. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Pomysł organizacji tego święta zrodził się w Katalonii już 1926 roku. Jego autorem był wydawca z Wenecji, Vicente Clavel Andres. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto obchodzić w Hiszpanii cztery lata później. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się na pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne w 1964 roku.  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów 23 kwietnia 1996 roku, a w Polsce przyjął się od 2007 roku. Książki są niezwykłe i zabierają czytelnika w niesamowitą przygodę. Inspirują również wielu twórców sztuki. Na wstępnie spotkania z podopiecznymi warsztatu przedstawiona została historia rozpoczęcia obchodów Święta Książki. W prezentacji pt: „Czy książka jest inspiracją? Nietypowe metody jej zastosowania” uczestnicy dowiedzieli się, jak w niebanalny sposób można zastosować książkę. Z zachwytem podziwiali zdjęcia książek w nowej odsłonie. W dyskusji dotyczącej książek i czytelnictwa wyciągnęli wnioski iż: czytanie książek to kształtowanie charakteru człowieka, jeden z najlepszych sposobów poznawania świata, czytanie sprawia czytelnikowi przyjemność, jest fajne i tyle! Podsumowując spotkanie, każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę symboliczną, papierową różę, która sprawiła im miłą niespodziankę. Było to zarazem niezwykłe zaproszenie do świata książki.