Poezja jest światem przeżyć i refleksji…

Podczas marcowego spotkania w Warsztacie Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie odbyło się uroczyste świętowanie Światowego Dnia Poezji, przypadającego z dniem 21 marca. Magiczna, poetycka kolejka zabrała wszystkich uczestników spotkania w podróż po świecie uczuć, tych pozytywnych jakimi są miłość i radość oraz negatywnych, niosących ze sobą  smutek, złość i strach. Emocji tych doświadcza każdy człowiek, na co dzień, starając się uporać głównie z tymi negatywnymi. Czasami bywa to bardzo trudne i właśnie dzięki wierszom, poprzez biblioterapię, można odzyskać właściwą równowagę emocjonalną. Nieśmiertelne wiersze romantycznego poety, Adama Mickiewicza, mówiące o miłości, tak jak „Niepewność”, wprowadziły słuchaczy w stan radości i zadumy, aby następnie przejść w nastrój bardziej nostalgiczny, wyrażony w wierszu „Epitafium Kosowi”, autorstwa Jana Kochanowskiego. Z uczuciem takim jak strach połączony jest też bunt  i złość, co doskonale odzwierciedlają poematy Władysława Broniewskiego „Ze złości”, z cyklu Drzewo. Podsumowując spotkanie z poezją odczytany został jakże trafny fragment jednej z wypowiedzi ks. Jana Twardowskiego iż Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów. Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie.