XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom trwającego od 29.05 – 5.06.2016 roku pod hasłem „ CZYTANIE USKRZYDLA” w Oddziale dla Dzieci MGBP w Parczewie odbyły się zajęcia głośnego czytania wierszy i legend z terenów Lubelszczyzny.

Dzieci i młodzież zapoznały się z twórczością Marii Strzałkowskiej, czytając wierszyki z morałem „Rady nie od parady”. W drugim dniu poznały „Legendy, podania i inne opowieści z Lubelskiego” autorstwa Adama i Włodzimierza Wójcikowskich, opisujących historie o Kamiennych Rycerzach oraz Chełmskiego ducha Bielucha. Nie zabrakło również opowiadań i legend z okolicy Parczewa spisanych przez Apolinarego Nosalskiego.

Głośne czytanie bardzo przypadło do gustu słuchaczom i wielu z nich wyraziło ochotę samodzielnego czytania tekstów. Dzieci także chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat przeczytanych opowiadań i opisywały legendy związane z powstaniem nazw swoich miejscowości.