Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

w Parczewie

Przeszłość słowem zapisana…

  Coraz krótsze dni… Za oknem jesienne pejzaże utkane babim latem, morzem bajkowych mgieł i wrzosowych melancholii. Ogrody, pola i łąki przywdziewają smutną szatę jesiennej szarugi i słoty. Wiatr gra swe niezapomniane melodie… Czas zatem na wspomnienia.  Jesień to najodpowiedniejsza pora roku, aby spojrzeć w przeszłość i ocalić od zapomnienia najdawniejsze wydarzenia zapisane na kartkach książek czy w ludzkiej pamięci…   

Po wakacyjnej przerwie, w dniu 18 września 2015 roku, odbyło się, kolejne już w tym roku, spotkanie w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas w Parczewie. Wrześniową biblioterapię z tematem przewodnim Przeszłość słowem zapisana oparto na wybranych fragmentach  szkiców historycznych Apolinarego Nosalskiego  Z dziejów Parczewa. Jest to publikacja zawierająca 30 opowieści historycznych związanych z dawną przeszłością Królewskiej Ziemi Parczewskiej, głównie z Parczewem, miastem o bogatej historii i tradycji. Jak można z niej  wyczytać, Parczew był miastem wielu kultur i religii. Funkcjonowały w nim kościoły, klasztory oraz szkoły nie tylko katolickie. Rozwijały się handel i rzemiosło. Miasto i okolice były również miejscem i świadkiem wielu zdarzeń historycznych, wojen oraz zrywów niepodległościowych. Świadczą o tym zachowane archiwalne fotografie oraz współcześnie wykonane grafiki i szkice. I tu uwaga!!! Uczestnicy biblioterapii, na podstawie wspomnień Apolinarego Nosalskiego i przy wskazówkach bibliotekarza, sami stworzyli własną historyczną opowieść. Niezwykle wzruszającą opowieść, ze szczegółami i detalami, sięgającą dawnych czasów Królewskiego Miasta Parczew. 

Spotkanie biblioterapeutyczne Przeszłość słowem zapisana…  przygotowano w ramach obchodów:  Zrodzony dla słowa… 2015. Rok Apolinarego Nosalskiego.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie,ul. 11 Listopada 62, tel: +48 833 551 244

top