Uczmy się przeszłości …

Motto  ’’ Uczmy się przeszłości, kierujmy się teraźniejszością, patrzmy w przyszłość  ’’ towarzyszyło czerwcowym ekspozycjom wystawy ’’ Nasz Regionalista  ’’ poświęconej Apolinaremu Nosalskiemu, jednemu z najwybitniejszych literatów Ziemi Parczewskiej. Prezentowana wystawa jest biograficzno – literacką podróżą drogami życia tego niezwykłego i wyjątkowego regionalisty.

Wystawa ’’ Nasz Regionalista  ’’ przypomina o niezwykłym życiu, bogatym dorobku literackim oraz różnorakiej działalności kulturalnej i społecznej , jaką prowadził Apolinary Nosalski – poeta, pisarz, ceniony nauczyciel i dokumentalista lokalnego folkloru, animator wiejskiego życia kulturalnego.  Na pięciu planszach wystawy ( Nasz Regionalista, W drodze…, Ze skarbca poezji, Wędrówki ze słowem; Powrót do korzeni ) znalazły miejsce myśli i cytaty Apolinarego Nosalskiego, wybrane wiersze i fragmenty utworów prozatorskich spisanych Jego ręką. Dopełnieniem wystawy o Apolinarym Nosalskim, wielkim synu królewskiej Ziemi Parczewskiej są archiwalne fotografie i zdjęcia, scany wierszy i ilustracji okładek książek. Czerwcowe ekspozycje wystawy ’’ Nasz Regionalista  ” odbywały się kolejno w: Parczewskim Domu Kultury, Filii Bibliotecznej w Tyśmienicy, Publicznej Szkole Podstawowej w Tyśmienicy, Filii Bibliotecznej w Przewłoce, Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Przewłoce , Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie.