Na wycieczce z … Korczakiem

W duchu obchodów Roku Janusza Korczaka w Oddziale dla Dzieci MGBP w Parczewie odbył się cykl wycieczek edukacyjnych, w których uczestniczyły dzieci – wychowankowie Przedszkola Nr 2 w Parczewie. Z racji, iż patronem tej placówki jest sam Janusz Korczak, spotkania dzieci   z pracownikami biblioteki miały szczególny wymiar. A jedno ze sztandarowych '' korczakowskich '' haseł, które brzmi: '' Nie bój się miłości. Nigdy! '' padało na tych spotkaniach wielokrotnie i wypowiadane jest zapewne w tym roku bardzo często.

Janusz Korczak, zwany żartobliwie Starym Doktorem czy Panem Doktorem, wzbudza po dzień dzisiejszy wieczną pamięć, szacunek, wdzięczność. Ten niezwykły człowiek: lekarz, pisarz, myśliciel jest wciąż dla każdego człowieka wzorem godnym do naśladowania.

Goszczące w bibliotece przedszkolaki wysłuchały barwnej opowieści o Januszu Korczaku, o jego dzieciństwie i młodości, o jego wielkim dziele pracy nad dziećmi i wojennych losach kończących się heroiczną śmiercią. Przedszkolaki poznały również dwie biblioteczne ekspozycje:

wystawkę książek napisanych przez Janusza Korczaka pt. '' Dziecięce marzenia w książkach Janusza Korczaka '' oraz wystawkę zdjęć pochodzących z różnych okresów życia i działalności Korczaka pt. '' Janusz Korczak – największy przyjaciel dzieci. 2012. Rokiem Janusza Korczaka. ''

Po tych, jakże miłych i sympatycznych, pełnych dziecięcych radości i uśmiechów spotkaniach rodzi się myśl i pozostaje świadomość, że patron Przedszkola Nr 2 w Parczewie, Janusz Korczak czuwa z wysokości nieba nad swoimi pociechami, aby wyrosły na mądrych i odpowiedzialnych ludzi. Ten patron zobowiązuje do podejmowania dzieł wzniosłych i szlachetnych.