Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego

W dniach 7-16 maja 2012 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie

gościła wystawa objazdowa '' Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego '', przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ekspozycja tej okolicznościowej wystawy wpisana jest w obchody Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego i przypadającej w 2012 roku, 200. rocznicy jego urodzin.                                        Na całość wystawy złożyło się siedem tematycznych plansz: Interesa familijne czyli Wielki świat małego miasteczka; Poeta i świat czyli kartki z podróży; Chata za wsią czyli o powieściach ludowych i nie tylko; Ongi czyli o powieściach historycznych; Roboty i prace czyli pasje literackie, publicystyczne, naukowe i artystyczne; Wieczory drezdeńskie czyli Sprawa kryminalna i Noce bezsenne; Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Na każdej z wystawowych plansz zostały przedstawione wybrane fakty z życia, twórczości i działalności Józefa Ignacego Kraszewskiego, archiwalne fotografie, ilustracje, grafiki, ważne cytaty, fragmenty wierszy, utworów prozatorskich, wspomnienia.

Eksponowanej wystawie towarzyszyło wiele bardzo ciekawych i pouczających spotkań.

Były to m.in.: spotkanie biblioterapeutyczne w Warsztacie Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie '' Józefa Ignacego Kraszewskiego zapiski z wędrówek przez życie '', którego scenariusz oparty został o fragmenty listów z podróży Kraszewskiego, jego myśli i zapisków napisanych do swoich przyjaciół i znajomych; lekcje biblioteczne '' Rzecz o Kraszewskim '', które odbyły w  Publicznym  Gimnazjum   im. Władysława Jagiełły w Parczewie, a motyw przewodni lekcji nawiązywał do wielu wątków zaczerpniętych z życia, twórczości literackiej i działalności społecznej Kraszewskiego. Młodzież gimnazjalna miała okazję poznać tego pisarza, jako jednego z najbardziej twórczych ludzi świata na płaszczyźnie literatury, sztuki i  kultury.

Wystawę obejrzeli również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Parczewie oraz czytelnicy i użytkownicy parczewskiej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.