Janusz Korczak, największy przyjaciel dzieci

Specjalną uchwałą Sejm RP ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W tym, właśnie, roku przypada 70. rocznica heroicznej śmierci tego wybitnego pedagoga, lekarza, pisarza, publicysty i działacza społecznego. To właśnie Janusz Korczak jest prekursorem innowacyjnych metod wychowawczych, stosowanych we współczesnej pedagogice. W swoich utworach literackich umieścił wiele wartości i przymiotów, którymi powinien kierować się w życiu każdy człowiek. Idąc  na śmierć ze swoimi podopiecznymi dał niezwykłe świadectwo miłości, przyjaźni i człowieczeństwa. Zginął w komorze gazowej hitlerowskiego obozu w Treblince.

Wystawa w Oddziale dla Dzieci MGBP w Parczewie wpisuję się w biblioteczne obchody Roku Janusza Korczaka. Przedstawia fotografie z różnych okresów życia i działalności Korczaka. Są tu zdjęcia z dzieciństwa i młodości, uwiecznione na papierze chwile pracy i odpoczynku, beztroskich zabaw i poważnych rozmów z dziećmi, często wskazówek na przyszłe i dorosłe życie.