Konkursy, konkursy...

Tegoroczne eliminacje powiatowe konkursów recytatorskich: XXX Małego Konkursu Recytatorskiego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjalistów '' Przebudzeni do życia '' odbyły się w Wiejskim Centrum Kultury w Przewłoce. Było to wspólne przedsięwzięcie parczewskich bibliotek: Powiatowej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury, Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej  oraz Filii Bibliotecznej w Przewłoce. Idee konkursu recytatorskiego są niezwykle szczytne. Celem każdego takiego konkursu jest przede wszystkim: promocja kultury słowa pisanego i mówionego, pielęgnowanie dorobku literackiego dawnych i współczesnych poetów i pisarzy oraz zainteresowanie nim jak największego grona młodych czytelników, kształtowanie wrażliwości młodego człowieka na piękno dzieł literackich. W bieżącym roku do konkursów, na szczeblu powiatowym, przystąpiło 29 uczniów szkół podstawowych oraz 11 gimnazjalistów. Młodzi artyści sięgnęli po utwory bardzo ambitne i jednocześnie różnorodne tematycznie. Prezentowali, wybrane przez siebie, wiersze i fragmenty prozy klasyków i współczesnych mistrzów pióra, m.in.: Chotomskiej, Osieckiej, Szymborskiej, Gałczyńskiego, Kubiaka, Mickiewicza, Tuwima, Libery.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Kistelska / WOK w Lublinie / i Marian Kowalski /MGBP w  Parczewie / zwróciła szczególną uwagę na odpowiedni dobór recytowanych tekstów, poprawną dykcję i interpretację prezentowanych utworów oraz ogólne wrażenia artystyczne. W gronie laureatów XXX Małego Konkursu Recytatorskiego znaleźli się: Anna Czarnacka / SP nr 2 w Parczewie/, Paweł Blicharski / SP w Kodeńcu /, Angelika Jaworska / SP w Milanowie /oraz Katarzyna Golecka / SP nr 2 w Parczewie /. Natomiast finalistką powiatowego etapu konkursu '' Przebudzeni do życia '' została Karolina Klimiuk, gimnazjalistka z ZPO w Podedwórzu.  Z tego miejsca, bibliotekarze MGBP w Parczewie, serdecznie gratulują wszystkim laureatom i uczestnikom udziału w obu konkursach recytatorskich, życząc dalszych owocnych sukcesów na artystycznej niwie.