Jedno słońce nam przyświeca...

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2012, Rokiem Janusza Korczaka. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez Janusza Korczaka '' Domu Sierot '' w Warszawie. Na okoliczność upamiętnienia obchodów Roku Korczaka w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie powstała prezentacja multimedialna pt. '' Jedno słońce nam przyświeca... ''. Tytuł prezentacji jest bardzo wymowny i jest fragmentem jednego z dzieł prozatorskich, które pozostawił po sobie Janusz Korczak. A w całości brzmi następująco: '' Jedno słońce nam przyświeca, jeden grad niszczy nasze łany i jedna ziemia kryje kości przodków naszych. '' ( Społeczeństwo, 1910 ). Prezentacja multimedialna składa się z 17 slajdów.

Każdy ze slajdów jest odpowiednio zatytułowany i niesie ważne przesłanie dla odbiorcy:           ( Pan Doktor; Marzenia o lepszym świecie; Na szlaku nauki; Leczyć nie tylko ciała; Kształtować serca i umysły; Nauka i zabawa; ABC wychowania; Pogadanki Starego Doktora; Smak wojny i getta; Trudne decyzje; Nie bój się miłości. NIGDY!; Przyjaźń, władza i ...czekolada; Z fantazją i humorem; Utrwalone na filmowej taśmie; Pamięć wciąż żywa; Słońce, grad, ziemia ).

W prezentacji ujęto najważniejsze etapy życia Janusza Korczaka. Archiwalne zdjęcia i fotografie, cytaty, myśli a także fragmenty wierszy, prozy, pogadanek radiowych Korczaka w pełni oddają atmosferę minionych czasów i trudnych wydarzeń historycznych, w których przyszło żyć i pracować Januszowi Korczakowi Prezentacja opatrzona stosownym komentarzem przedstawia świat dziecięcych marzeń młodego Korczaka, jego tęsknotę za lepszym światem, zafascynowanie nauką i nade wszystko szeroko pojętą pracą społeczną na rzecz dobra wszystkich ludzi, w szczególności dzieci. Tej działalności Janusz Korczak oddał się w pełni.

Premierowy pokaz multimedialny opisanej wyżej prezentacji odbył się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Parczewie podczas czerwcowego spotkania z biblioterapii. Była to również okazja do prezentacji książek Janusza Korczaka i czytania wybranych fragmentów jego utworów. Kolejne pokazy multimedialne, w zainteresowanych placówkach, zaplanowano po wakacjach.