Warsztaty medialne dla bibliotekarzy w Polskim Radio Lublin

Dnia 18 kwietnia 2012 roku bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            uczestniczyli w warsztatach medialnych dla bibliotekarzy województwa lubelskiego zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Polskie Radio Lublin S.A.

Radio to miejsce magiczne, tajemnicze, intymne.... Radiową przestrzeń wyznaczają: cisza radiowego studia, jakiej nie doświadczy się w żadnym innym pomieszczeniu czy miejscu oraz czas, wyznaczany przez radiowe zegary, który w radiowej rzeczywistości jest bezcenny i, podobnie jak w życiu, płynie bezlitośnie szybko.

Pierwsza część warsztatów medialnych odbyła się w Studio Koncertowym Polskiego Radia Lublin im. Zbigniewa Stepka, jednego z pierwszych twórców radiowych programów literackich, reportaży, słuchowisk i audycji dokumentalnych. Gospodynią tej części warsztatów była doskonale znana słuchaczom, pani Maria Brzezińska, dziennikarka redakcji Publicystyki Społeczno-Kulturalnej Polskiego Radia Lublin. Pani Maria po mistrzowsku wprowadziła bibliotekarzy w świat radia i codzienną pracę dziennikarzy radiowych, opowiedziała o swojej przygodzie z radiem, przypomniała także historię lubelskiego radia oraz  ludzi, którzy tworzyli lubelską rozgłośnię radiową. Ponadto pani Maria zaprezentowała dwie formy radiowe: reportaż i słuchowisko. Bibliotekarze mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać: reportażu z wątkiem kryminalnym, redaktor Anny Kaczkowskiej ,, Nie ma kary dla prezydenta ” oraz wzruszającego do łez słuchowiska  ,,W tych drzewach jest dużo miejsca”, autorstwa i w reżyserii samej Marii Brzezińskiej. Wrażenie wręcz nie do opisania!

Drugą część warsztatów, już poza studiem radiowym, poprowadził pan Grzegorz Winnicki, instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Prelegent omówił wybrane zagadnienia z zakresu znowelizowanego prawa autorskiego ( fotografowanie, nagrywanie, kopiowanie, udostępnianie materiałów i informacji ), tak bardzo istotne w pracy bibliotekarzy.

Bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie kierują z tego miejsca serdeczne podziękowania organizatorom tego niezapomnianego i niezwykłego spotkania  w magicznym świecie radia, oczekując jednocześnie na kolejne owocne szkolenia.

PS: Pani Maria Brzezińska przekazuje, za pośrednictwem bibliotekarzy z Parczewa, serdeczne pozdrowienia dla wszystkich słuchaczy Polskiego Radia Lublin i mieszkańców Parczewa oraz gościnnej i jakże urokliwej ziemi parczewskiej!!!