Roztrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Protokół I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Pod Poetyckim Zawołaniem Rocha Sęczawy”

Pod patronatem Burmistrza Parczewa

Parczew 10 listopada 2014 r.

Komisja Konkursowa w składzie:

Marcin Daniel Kowalczyk – pomysłodawca Konkursu, poeta, kompozytor, wokalista, bard – przewodniczący

Członkowie:

Urszula Gierszon - poetka, prozaik, krytyk literacki, członek Związku Literatów Polskich

Marian Kowalski – bibliotekarz, animator kultury

dokonała oceny merytorycznej zgodnie z regulaminem. W konkursie wzięło udział 150 osób z całej Polski. Na pierwszą edycję konkursu napłynęło 300 tekstów: 89  zestawów poetyckich oraz 61 utworów prozatorskich.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii Poezja

I nagroda –  Adam Białorzecki  godło „Lapis lazuli”  zestaw wierszy ( Białystok )

II nagroda –  Anna Piliszewska  godło „Siekierezada” zestaw wierszy ( Wieliczka )

III nagroda – Czesław Markiewicz  godło „Pilaw”  zestaw wierszy ( Zielona Góra )

W kategorii Proza

I nagroda – Joanna Storczewska – Segieta godło „Lotek”  „Dusze i duchy” ( Sosnowiec )

II nagroda – Łukasz Staniszewski godło „Dizaman” „Drzwi” ( Olsztyn )

III nagroda – Krzysztof  Winicjusz Jezierski godło „Madrygał”  „Babcia” ( Olsztyn )

Jury gratuluje laureatom!

Mamy nadzieję, że Konkurs na który wpłynęło tak wiele wartościowych utworów, będzie kontynuowany w latach następnych.

Komisja starała się odnaleźć pośród setek tekstów te, które wyróżniały się oryginalnością, nowatorską formą bądź też zaskakiwały trafnością spostrzeżeń.

W nagrodzonych utworach pojawiają się świeże i oryginalne środki wyrazu, niekonwencjonalne przemyślenia oraz ciekawe tematy.

Ze względów regulaminowych, (godło oznaczone cyframi lub praca podpisana imieniem i nazwiskiem) jury nie poddało ocenie jednego zestawu wierszy oraz jednego utworu prozatorskiego.

Komisja stwierdza, że pierwsza edycja Konkursu nie wyłoniła utworów o wybitnych walorach artystycznych, jednak poziom literacki utworów, chociaż wartościowo zróżnicowany, jest obiecujący.

Jury zwróciło uwagę na prace, które zasługują na uwagę jednak nie zostały nagrodzone, są to utwory pod godłami m.in.: poezja - „Tryl”, „Czarna porzeczka”, „Fantazja”;  proza – „Cień wiatru”, „Jabłonka”, „Raven”, „Wagabunda”, „Gingo”, „Ktoś”.

Gratulując laureatom komisja dziękuje także: Panu Pawłowi Kędrackiemu – Burmistrzowi Miasta Parczew oraz Pani Teresie Bonik, Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej

w Parczewie za propagowanie sztuki literackiej, miasta Parczewa, a także imienia, parczewskiego twórcy - Rocha Sęczawy.

Wręczenie nagród nastąpi 20 listopada o godzinie 16.00 w Parczewskim Domu Kultury ul. Bema 5.

Parczew, 10 listopada 2014 roku