Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Protokół II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

„Pod Poetyckim Zawołaniem Rocha Sęczawy”

Pod patronatem Burmistrza Parczewa

Parczew 20 listopada 2015 r.

Komisja Konkursowa w składzie:

Marcin Daniel Kowalczyk – pomysłodawca Konkursu, poeta, kompozytor, wokalista, bard – przewodniczący

Członkowie:

Urszula Gierszon - poetka, prozaik, krytyk literacki, członek Związku Literatów Polskich

Marian Kowalski – kustosz , animator kultury

dokonała oceny merytorycznej – zgodnie z regulaminem – poezja 84 zestawów zawierających 223 wiersze oraz 67 opowiadań, nadesłanych z całej Polski i zagranicy. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii Poezja

I nagroda - zestaw wierszy (Rzeka/pamięć; Śmierci; Leżąc w słońcu), godło "Nikita", Miłosz Anabell, Warszawa

II nagroda - zestaw wierszy (Cmentarze; Uliczne spowalniacze; Sen o Troi), godło "Wanilia”, Iwona Świerkula, Warszawa

III nagroda - zestaw wierszy (Piłowanie; Korowanie; Deszczowy koń), godło "Krotochwila”, Anna Piliszewska, Wieliczka

W kategorii Proza

I nagroda - "Szymon", godło "żur z kiełbasą", Krzysztof Martwicki, Płońsk

II nagroda - "Piano, piano...", godło "Chinook", Beata Bujok, Cieszyn

III nagroda - "Bo czasem nie można inaczej", godło "Nyarlathotep", Grzegorz Woźniak, Lublin

Jury gratuluje laureatom!

Mamy nadzieję, że Konkurs na który wpłynęło tak wiele wartościowych utworów, będzie kontynuowany w latach następnych.

Komisja starała się odnaleźć pośród setek tekstów te, które wyróżniały się oryginalnością, nowatorską formą bądź też zaskakiwały trafnością spostrzeżeń.

W nagrodzonych utworach pojawiają się świeże i oryginalne środki wyrazu, niekonwencjonalne przemyślenia oraz ciekawe tematy.

Cztery prace które nie były zgodne z regulaminem, nie były poddane ocenie jury.

Komisja stwierdza, że druga edycja Konkursu nie wyłoniła utworów o wybitnych walorach artystycznych, jednak poziom literacki utworów, chociaż wartościowo zróżnicowany, jest obiecujący.

Gratulując laureatom komisja dziękuje także: Panu Pawłowi Kędrackiemu – burmistrzowi miasta Parczewa oraz Pani Teresie Bonik, dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej za propagowanie sztuki literackiej, miasta Parczewa, a także imienia, parczewskiego twórcy - Rocha Sęczawy.

Wręczenie nagród odbędzie się 27 listopada 2015 r. o godz. 14.00  w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie, przy ul. 11Listopada 62. Uroczystości towarzyszyć będzie recital grupy Des Cartes.