Magiczna podróż do Sandomierza

Już po raz kolejny w dniu 11 czerwca 2015r.  biblioteka zorganizowała  dla  uczestników spotkań bibliotecznych wyjazd integracyjny . Tym razem uczestnicy wyjazdu zwiedzili  Sandomierz , miasto  w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone  nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Jest to najstarszy i ważny ośrodek historyczny w Polsce. Pod czujnym okiem przewodnika uczestnicy wycieczki zwiedzili  najciekawsze miejsca ,  m.in.  renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce , oraz Podziemną Trasę  Turystyczną .  Cześć  uczestników wspięła się  na gotycką Bramę Opatowską, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta. Widać stamtąd nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu. Podążając wąwozem do Kościoła św. Jakuba  uczestnicy zobaczyli  najstarszy  i najcenniejszy  zabytek Sandomierza,  jednocześnie jest to jeden z pierwszych w Polsce kościołów wzniesionych z cegły, zaliczany do wąskiej grupy zabytków najwyższej klasy.  Zwięczeniem zwiedzania była  Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzukościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w.  Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem przepięknego miasta. Dodatkowym atutem wyjazdu była piękna pogoda.