W parze z X Muzą…

We środę, 19 października 2016 roku odbyło się spotkanie ze Społecznością Warsztatu Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie. Minione spotkanie ’’W parze z X Muzą…’’   było przeglądem najważniejszych i najciekawszych ekranizacji filmowych ( kinowych i telewizyjnych ) wyprodukowanych na podstawie dzieł literackich ( powieści i nowel ) Henryka Sienkiewicza. Wielokrotnie, bowiem, w historii kina i telewizji sięgano do literackich utworów Sienkiewicza, adaptowano Jego dzieła na potrzeby dużego i małego ekranu. A było ich wiele… Quo Vadis, Janko Muzykant, Bartek Zwycięzca, Latarnik, Krzyżacy, Hania, Rodzina Połanieckich, Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy. Zarówno X Muza, jak określa się film, jak również sami reżyserzy i aktorzy bardzo polubili twórczość literacką Henryka Sienkiewicza, odnajdując w Jego utworach wiele walorów: edukacyjnych, kulturowych, historycznych, obyczajowych. Wrażenia estetyczne oraz piękno krajobrazu i architektury wpływają na atrakcyjność przekazu tak, że widz z zainteresowaniem spogląda na te filmy. Wielu przyciąga ciekawa fabuła, mistrzowskie kreacje aktorskie, niezapomniane sceny i dialogi głównych bohaterów, kostiumy i scenografia. Filmy oparte na twórczości Henryka Sienkiewicza są wielokrotnie emitowane w telewizji i cieszą się niegasnącym przychylnym odbiorem wielu pokoleń widzów. Spotkanie odbyło się w ramach: 2016. Rok Henryka Sienkiewicza” Krzepiąc serca nadzieją wolności.”