Szopki świata

W dniu 20 stycznia 2020 roku odbyła się Biblioterapia z udziałem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS w Parczewie. Pierwsze noworoczne spotkanie miało charakter prelekcji etnograficznej i poświęcone było historii oraz tradycji budowy szopki bożonarodzeniowej, przedstawiającej wydarzenia sprzed ponad 2000 lat a zapoczątkowanej przez świętego Franciszka z Asyżu. W prezentacji multimedialnej przedstawione zostały fotografie oraz tradycyjne szopki, wykonywane w różnych częściach świata. Piękno i bogactwo tej  tradycji, odwołujące się do lokalnego folkloru, architektury, obrzędów, tradycji ubiorów i krajobrazu, rozpowszechnione w całym chrześcijańskim świecie urzekło i zachwyciło uczestników spotkania. Bardzo spodobały im się zwłaszcza szopki o pięknie nasyconych barwach, pochodzących między innymi z Gwatemali i Niemiec, wykonywanych trudnymi technikami. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich były zdjęcia ubiegłorocznych szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez samych warsztatowiczów, którzy także podczas przedświątecznych zajęć na warsztatach  kultywują tę jakże piękną tradycję.