W skład Biblioteki wchodzą:

• Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci,
    godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 1000 - 1800
  • Filia Biblioteczna w Tyśmienicy
    godziny otarcia:
    środa 1100 - 1700
    czwartek 1100 - 1800
    piątek 1100 - 1800
  • Filia Biblioteczna w Przewłoce
    godziny otarcia:
    środa 1100 - 1800
    czwartek 1100 - 1800
    piątek 1200 - 1800.

Dane statystyczne wg stanu na 31.12.2009r.

• 36706 woluminów książek,
  • 1187 czytelników,
  • 16494 wypożyczeń książek i czasopism.

Nasze zbiory

Literatura popularnonaukowa

• Encyklopedie i słowniki
  • Atlasy
  • Przewodniki
  • Albumy
  • Regionalia

Literatura piękna

Nowości z różnych dziedzin wiedzy:

• Historia

SŁOWO PODLASIA
  • dla dzieci
    ŚWIERSZCZYK

Miejsko- Gminna Biblioteka jest biblioteką publiczną. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców gminy, upowszechnianiu wiedzy i nauki oraz rozwojowi kultury.

Do podstawowych zadań biblioteki należy:
  • gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych i samokształcenia mieszkańców,
  • gromadzenie , opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, w tym materiałów dotyczących własnego regionu,
  • pośredniczenie w wymianie międzybibliotecznej, udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz,
  • prowadzenie działalności informacyjnej oraz popularyzacja książki i czytelnictwa,
  • organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym, obsługa biblioteczna pacjentów szpitali i innych placówek służby zdrowia,
  • tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych,
  • opracowywanie i prowadzenie form pracy z czytelnikiem, służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego,
  • współdziałanie z bibliotekami wchodzącymi w skład sieci bibliotecznej, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności lokalnej.

Głównym celem naszej Biblioteki jest wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie wrażliwości u młodego czytelnika, zachęcenie do poszerzania wiedzy poprzez dostęp do różnych nośników informacji.

Biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową, oraz edukacyjną.

W dniach 7-16 maja 2012 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie

gościła wystawa objazdowa '' Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego '', przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ekspozycja tej okolicznościowej wystawy wpisana jest w obchody Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego i przypadającej w 2012 roku, 200. rocznicy jego urodzin.                                        Na całość wystawy złożyło się siedem tematycznych plansz: Interesa familijne czyli Wielki świat małego miasteczka; Poeta i świat czyli kartki z podróży; Chata za wsią czyli o powieściach ludowych i nie tylko; Ongi czyli o powieściach historycznych; Roboty i prace czyli pasje literackie, publicystyczne, naukowe i artystyczne; Wieczory drezdeńskie czyli Sprawa kryminalna i Noce bezsenne; Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Na każdej z wystawowych plansz zostały przedstawione wybrane fakty z życia, twórczości i działalności Józefa Ignacego Kraszewskiego, archiwalne fotografie, ilustracje, grafiki, ważne cytaty, fragmenty wierszy, utworów prozatorskich, wspomnienia.

Eksponowanej wystawie towarzyszyło wiele bardzo ciekawych i pouczających spotkań.

Były to m.in.: spotkanie biblioterapeutyczne w Warsztacie Terapii Zajęciowej CARITAS                w Parczewie '' Józefa Ignacego Kraszewskiego zapiski z wędrówek przez życie '',             którego scenariusz oparty został o fragmenty listów z podróży Kraszewskiego, jego myśli i zapisków napisanych do swoich przyjaciół i znajomych;                                                              lekcje biblioteczne '' Rzecz o Kraszewskim '', które odbyły w  Publicznym  Gimnazjum   im. Władysława Jagiełły w Parczewie, a motyw przewodni lekcji nawiązywał do wielu wątków zaczerpniętych z życia, twórczości literackiej i działalności społecznej Kraszewskiego. Młodzież gimnazjalna miała okazję poznać tego pisarza, jako jednego z najbardziej twórczych ludzi świata na płaszczyźnie literatury, sztuki i  kultury.

Wystawę obejrzeli również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi   w Parczewie oraz czytelnicy i użytkownicy parczewskiej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.